Beykoz’da Hentbol Sporu 2014 Yılında Beykoz Belediyespor Kulübünün Hentbol Şubesini kurması ile başlamıştı. Beykoz ilçesinin Spor Anlamında Duayen isimlerinden Efsane Öğretmen Rahmetli Recep Şahin Köktürk’ün Hentbol Federasyonunun Kurucularından ve İlk Yönetim Kurulu Üyelerinden olması gibi bir gerçek de ortada idi.

2014 Yılında zamanın Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olan ve aynı zamanda Beykoz Belediyespor Kulüp Başkanlık görevini de ifa eden Muharrem Kaşıtoğlu’nun İsmail Tarakçı-Akın Yenigün ikilisi ile çıktığı yolda kısa zamanda müthiş bir başarı da yakalanmış idi.

Bölgesel Amatör Ligde başlayan serüven  önce 2.Lig, ardından 1.Lig şampiyonlukları ile başarı anlamında tescillenmiş iken ardından çıkılan Süper Ligde ilk sezonda gelen lig ikinciliği dikkatlerin bir anda Boğaziçi ekibine çevrilmesine neden olmuştu.

Beykoz Belediyespor Türkiye Erkeler Hentbol Süper Liginde 3.Sezonunu yaşarken , ilk kuruluğu günden bu yana Kulüp bünyesinde Başkan Danışmanlığı ve Sportif Direktörlük görevlerinde bulunan Akın Yenigün ile gelinen noktayı tahlil ettik. Akın Hoca Türkiye Plaj Milli Hentbol Takımında da Antrenörlük görevini üstlenmiş olan bu sporun her kademesinde görev yapmış camiada sevilen, saylan değerli bir şahsiyet olarak bilinmekte.

Akın Hoca Beykoz Belediyespor bünyesinde görev yaptığı 5 yıllık sürede büyük bir ilerleme kaydedildiği düşüncesinde. Futbol özellikle de Beykoz Spor Kulübü gibi ilçede 110 yıllık bir mazisi olan, müthiş bir taraftar potansiyeli olan futbol takımı gerçeği varken, “ Tribünlerde taraftar bulamazlar,  2 senede pes edilir “diye dedikoduların ayyuka çıktığı günlerden bu günlere gelindiğinde Hentbol Sporunun Beykoz’da oturmaya başladığını ve kendi özel seyircisini de ortaya çıkardığı düşüncesinde.

Bakınız özellikle son oynadığımız Göztepe müsabakasında salonda müthiş bir kalabalık vardı…bunu kimse göz ardı edemez. Bu da göstermekte ki eğer ki siz sabırla, aceleci olmadan, moral bozmadan belirlediğiniz hedefe ilerlemeye devam ederseniz başarı da peşi sıra gelecektir. Beykoz İlçemizde Takım sporlarında Futbolu bir yana bırakırsak -Basketbol, Voleybol sporları ile aynı seviyeye gelmiş bir hentbol sporundan bahsediyoruz. “

Akın Hoca bu durumun ortaya çıkmasında müthiş bir sinerjinin etkisinin olduğunu aktarımlarında belirtirken, ” Bugün belki iki kulüp resmi olarak Hentbol Sporu ile takım kurarak buluşmuş olabilir ancak birçok kulüp var ki salon olmaması nedeni ile bu düşüncelerini hayata geçirememekte. Okul Sporları anlamında ise ilçede özellikle İlkokullar düzeyinde yüzlerce sporcumuz var. Bunu ilk kurulduğumuz günden itibaren hesaplamamız durumunda bini kat be kat aştığımız görülebilir. Bu spor dalının daha geniş anlamda tutması için salonlara ihtiyaç var. Ancak Okul salonların da değişik spor kulüpleri tarafından kiralama yolu ile kendi branşları için kullanılması gibi bir gerçekte var. Bütün bu dezavantajlara karşın Beykoz Belediyespor Kulübümüzün Lokomotifliğinde ve de teknik anlamda verdiği destek ile Kanlıcaspor ile başlayan Kulüp Takımlarının kısa zamanda sayısının artacağı inancını taşımaktayım ” diye konuştu.

Beykoz Belediyespor olarak Hentbol Sporunda marka haline gelen bir kulüp özelliğini yakalama düşüncesinde oldukları bilgisini veren Yenigün, ” Mütevazi bir bütçeler ile liglerde mücadelelere çıktık. Bu dalda Türkiye’nin marka haline gelmiş yılların deneyimli kulüplerinin yanında çok iyi yere gelmek üzere olduğumuzu söyleyebilirim. Bu uzun mesafeli bir yarış ve altyapı anlamında sporcu sayısı bakımından çok mesafe kat edildiğine inanıyoruz. Artık kendi altyapımızdan oyuncuları da kadroya zaman, zaman katmaktayız. Türkiye Kupası 1.Tur maçlarında 2 genç sporcu kardeşimize müsabakalarda yer verdik. Birkaç sene zarfında A Takım düzeyinde çok daha fazla sporcumuzun olacağı gerçeğini hep birlikte İnşallah yaşayacağız ” dedi.

Beykoz Belediyespor Kulübü Sportif Direktörü Akın Yenigün, Beykoz Belediyespor Hentbol Takımının ligde üst sıraları hedefleyen bir ekip olduğuna da dikkatleri çekerken, ” Bu sezon kadromuza takviyeler yaptık, diğer yandan aramızdan ayrılan sporcularımız da oldu. Bu bir arz-talep işi, daha iyi şartlar sunan üst düzey transfer bedelleri sunan takımlara gitmeleri kadar normal bir şey yok. Biz aramızdan ayrılan her kardeşimizi bundan sonraki sportif yaşantılarında başarılar dileyerek göndermekteyiz. Gelen her arkadaşımızın da çok kısa zaman zarfında bünyemize adapte olma gerçeği de ortada. Bu sezon ligde 4 yabancı oyuncumuz ile maçlara çıkmaktayız. Birçok takımda Türk sporculardan fazla yabancı oyuncularla maçlara çıkılmakta. ” şeklinde konuştu.

Akın Yenigün hoca açıklamalarının sonunda Hentbol sporunun sadece adını duyanlar için, ön yargı ile yaklaşanlar için uzak belki bir spor dalı olabileceğini ancak merak edip, gelen kişiler için de kısa sürede seveceği, izlemekten keyif alacağı ve ailesindeki çocukları da yönlendirebileceği bir spor olduğu inancında olduğunu beyan etmekte.

Gerçekten de Beykoz Belediyespor bünyesindeki yüzlerce çocuğun bu spor dalı ile uğraşması futbol egemenliğinin belirgin biçimde hissedildiği günümüzde hele ki Beykoz gibi bir ilçede müthiş bir başarı olarak algılanabilir.